Tatry i Podhale
Wszystko, co najważniejsze o Tatrach i Podhalu. Najciekawsze szlaki, atrakcje, kurorty, wydarzenia, zabytki.
Odwiedza je ponad 3 mln turystów rocznie! Tatry Wysokie zachwycają alpejskimi krajobrazami, a szlaki w najwyższych partiach potrafią dostarczyć niezapomnianych wrażeń nawet doświadczonym turystom. Tatry Zachodnie, niższe i łagodniej ukształtowane, przyciągają pięknymi widokami, rozmaitością form krasowych – jaskiń, wąwozów, samotnych skał – jednak przy załamaniu pogody potrafią być równie niebezpieczne. Zakopane, choć nieco drogie i hałaśliwe, ma swój niepowtarzalny klimat i piękno. Pozostałe ośrodki: Kościelisko, Białka i Bukowina Tatrzańska, są mniej ekskluzywne, ale tańsze i spokojniejsze. Podhale, poza Tatrami i barwnym folklorem, kusi również basenami termalnymi, a w zimie sporą ofertą ośrodków narciarskich.
Reklamować ich nie trzeba. Oczywiście, każda róża ma kolce, a Tatr największym wrogiem jest ich lokalna bezkonkurencyjność. W praktyce oznacza to nieustanne tłumy turystów, wysokie ceny w kurortach i zakopiankę zakorkowaną zawsze wtedy, gdy przyjeżdżasz/wyjeżdżasz. Sposobem na ominięcie tych problemów może być przyjazd poza sezonem. Z tym, że poza sezonem ciężko o dobrą pogodę do wędrówki. Od połowy września w Tatrach trzeba się liczyć z ryzykiem wystąpienia śnieżycy czy nie mniej niebezpiecznego marznącego deszczu, przykrywającego skały warstwą lodu. Natomiast do końca maja w wielu miejscach zalega śnieg, a przy niesprzyjającej pogodzie może nim także sypnąć z nieba. Oczywiście, śnieżyce w Tatrach zdarzają się również w połowie sierpnia, sam tego doświadczyłem, ale jest to zjawisko niezwykle rzadkie. Niewątpliwie, najbezpieczniejszy czas na chodzenie po Tatrach to okres od czerwca do końca sierpnia. Czyli wtedy, gdy w Tatry potrafi się wybrać nawet 30-40 tys. turystów dziennie!!! To więcej niż w niektórych obszarach Beskidów rocznie. Mamy więc do wyboru: chodzić po Tatrach w łańcuszku turystów (ew. korzystać z mniej popularnych szlaków), lub szukać ciszy i odrobiny samotności na przełomie maja i czerwca lub we wrześniu, narażając się jednocześnie na kaprysy pogody, które w Tatrach potrafią być śmiertelnie (!) niebezpieczne. Warto pamiętać, że to niepozorny Giewont, a nie np. Orla Perć czy Rysy, pochłonął najwięcej ofiar śmiertelnych.
Ośrodki turystyczne
Zakopane, serce turystyki tatrzańskiej, nieprzerwanie od 150 lat szczyci się rzeszą bezgranicznie oddanych mu miłośników. Począwszy od T. Chałubińskiego, który ostatecznie porzucił karierę lekarską w Warszawie, osiadł w Zakopanem, a pochowany został na Pęksowym Brzyzku, wciąż nowi zapaleńcy, bądź to z miłości do Tatr, bądź to uzależnieni od specyficznego klimatu Zakopanego, decydują się porzucić dawne życie i zamieszkać pod Giewontem. Często padają zarzuty, że Zakopane jest pełne tandety, chaotycznie zabudowane, hałaśliwe i drogie. Pewnie jest w tym trochę prawdy, ale posiada za to tak niepowtarzalny klimat, jakiego nie ma żadne inne miasto w Polsce. No i ten wspaniały widok na Tatry...
Kościelisko, położone nieco na uboczu Zakopanego, poszczycić się może jeszcze piękniejszym widokiem na Tatry, dojazd do parkingów przy wejściach do dolin jest niekiedy nawet lepszy niż z Zakopanego, na Krupówki da się dotrzeć w 15 min. samochodem, jest przy tym mniej zatłoczone i tańsze. Jednak w przeciwieństwie do Zakopanego, wieczorami nie ma tu nic do roboty. Zależy, kto co lubi.
Pozostałe ośrodki, m.in. Bukowina Tatrzańska, Poronin, Białka Tatrzańska są oddalone od Tatr o 10-20 km, za to przyciągają turystów kąpieliskami termalnymi, dużymi ośrodkami narciarskimi, oraz niższymi cenami.
Warto zobaczyć:
- Muzea poświęcone Tatrom, Podhalu i historii Zakopanego, zwłaszcza Muzeum Tatrzańskie, Muzeum Stylu Zakopiańskiego
- Zakopiańskie zabytki: Stary Kościółek i Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, Kościół św. Rodziny na Krupówkach, XIX-wieczną zabudowę turystyczną przy Krupówkach, XIX-wieczną zabudowę drewnianą przy ul. Kościeliskiej, zabytki stylu zakopiańskiego, zagrodę Sabały, kolejkę linową na Kasprowy Wierch
- dla miłośników kolei lub rodzin z dziećmi: Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce (15 km za Nowym Targiem)
Polecane szlaki/trasy spacerowe:
- proponowane przez nas trasy spacerowe po Zakopanem: Krupówki, śladami Witkiewiczów i stylu zakopiańskiego, śladami starego Zakopanego – ul. Kościeliska;
- z dziećmi 1-5 lat - w zasadzie wszystkie szlaki prowadzące dolinami do schronisk są odpowiednie i bezpieczne, poniżej wypiszemy te przez nas polecane (ciekawe widokowo, niezbyt monotonne): szlak na Halę Kondratową, szlak przez Dolinę Małej Łąki (uwaga, brak schroniska!), szlak przez Dolinę Kościeliską, ew. (trochę dłuższe) do Doliny Pięciu Stawów lub na Morskie Oko. W przypadku dzieci w wieku 1-2 lata, konieczne jest nosidło turystyczne, wyboiste drogi do schronisk wykończą każdy wózek! Zaś sprawny 3-latek powinien poradzić sobie z dojściem o własnych siłach do schroniska.
- Z dziećmi 6-12 lat - szlak nie może być długi i monotonny, a jednocześnie musi być bezpieczny, nasze propozycje: Doliną Kościeliską (połączone z wejściem do 1-2 jaskiń), Kuźnice - Skupniów Upłaz - Dol. Suchej Wody – Mały Kościelec, z dziećmi 10-12 lat można wybrać się na Giewont (jeżeli nie mają lęku wysokości i tylko przy bardzo dobrej pogodzie!) lub na granie Tatr Zachodnich, np. Czerwone Wierchy, Grześ-Rakoń-Wołowiec, Starorobociański Wierch (jeśli mają dobrą kondycję!). Oczywiście przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa, Tatry potrafią być bardzo niebezpieczne, zwłaszcza przy załamaniu pogody!
- Dla średniozaawansowanych – dowolnym szlakiem na: Giewont, Czerwone Wierchy, Starorobociański Wierch, Rakoń-Wołowiec;
- Dla zaawansowanych – szlaki od najłatwiejszego: na Kościelec, na Rysy, na Świnicę, Orla Perć;
- Wycieczki zimowe: Na Trzydniowański Wierch, Na Czerwone Wierchy - wymagają górskiego doświadczenia oraz podstawowego wyposażenia zimowego (raki, kije/czekan, górskie buty zimowe, odpowiedni ubiór, latarka).
Dla narciarzy zjazdowych i biegowych:
Najciekawsze ośrodki narciarstwa biegowego znajdują się w Kościelisku oraz u wylotu doliny Chochołowskiej. Ciekawsze widokowo są trasy w tym drugim ośrodku, za to łatwiejsze i zazwyczaj lepiej przygotowane są trasy w Kościelisku. W Tatrach wytyczonych jest wiele szlaków narciarskich, jednak są trudne technicznie i wymagają dość dużych umiejętności. Wypożyczalnie sprzętu do narciarstwa biegowego znajdują się w Zakopanem i w Kościelisku.
Ośrodki narciarstwa zjazdowego rozsiane są praktycznie po całym Podhalu, największe znajdują się w Białce Tatrzańskiej i w Zakopanem. W Polskich Tatrach jedyne trasy zjazdowe znajdują się wokół Kasprowego Wierchu.
Może zainteresuje Cię również:
-
Zakopane - historia
Jak osada pasterska stała się letnią i zimową stolicą Polski. Początki Zakopanego i polskiego taternictwa
2019-11-11 -
Zakopane - jak przetrwać
Zakopane, choć bywa hałaśliwe, drogie i pełne tandety, potrafi oczarować swoim urokiem każdego.
2015-09-30 -
Test: Alpina Helios
Nowy topowy model letnich trekkingów słoweńskiej Alpiny - testowany w Fogaraszach.
2018-11-29