beskid żywiecki gorce beskid wyspowy beskid sądecki beskid niski bieszczady tatry pieniny Żywiec Kraków Nowy Sącz Rzeszów Sanok Zakopane
Wybierz region
lub zobacz gdzie
warto pojechać!
na-szlaku na-szlaku
na-szlaku.pl

Test: Alpina Helios

Nowy topowy model letnich trekkingów słoweńskiej Alpiny - testowany w Fogaraszach.

Wróć do strony wyszukiwania

buty kupiłem w kwietniu 2016. Jest to nietypowy model Alpiny, stworzony jako but wysoki, dobrze obudowany, ale jednocześnie świetnie wentylowany - do wędrówek w trudnym górskim terenie w różnych temperaturach. Znakomite właściwości termiczne ma gwarantować wielowarstwowa wkładka ze specjalnie zaprojektowanymi prześwitami oraz membrana eVent. Zdecydowałem się na nie, gdyż już poprzednie Scarpy przekonały mnie do 'lekkich' i dobrze oddychających konstrukcji na lato.

Alpina Helios w całej krasie.Schemat konstrukcji buta udostępniony przez Alpinę.Specyficzna wielowarstwowa wkładka z kanałami zapewniającymi dodatkową wentylację buta.

Pierwszy test – 2 maja, Beskid Niski - kilkugodzinna wędrówka przy +27 st C

Po pierwsze: rozchodzenie. Poszło całkiem nieźle, but świetnie leży, dopiero po 4 godzinach zaczął uwierać na zagięciu. Po drugie: test wentylacji - rzeczywiście pomimo skwaru i marszu w pełnym słońcu but spisywał się dobrze. W zwykłym skórzanym trepie nie dałoby się iść.

Test właściwy: 7-14 sierpnia, Fogarasze, Rumunia – 5 dni w skalistym, górskim terenie na wysokości ok 2000-2500 m n.p.m.

Drugi dzień marszu we mgłach i gigantycznej wilgotności. Buty dzielnie się spisują.Strunga Cleopatrui, trudny technicznie szlak graniowy prowadzący na Negoiu. Pomimo 20 kg na plecach w skale szło się dobrze, Vibram pewnie trzymał.Negoiu - 2535 m n.p.m. - autor jeszcze uśmiechnięty, 5 min później rozpętała się potężna ulewa, która pokonała wszystkie zabezpieczenia. Do butów też się nalało - przez cholewkę.

Prawdziwy wycisk dla sprzętu. Skaliste podejścia, miejscami zbliżone trudnością do Zawratu/Świnicy, przy tym mordercza pogoda. Notorycznie spora wilgotność – w lepszym wariancie do południa było słonecznie, później nadciągała mgła, a ok. 15 przychodził deszcz/burza. W gorszym – mgłą zachodziły góry tuż po wschodzie słońca, ok. południa zaczynało padać, a o 15 zaczynało się oberwanie chmury. Do tego niskie temperatury od 0 do +15 st. C, przez co ubrania nie miały szansy wyschnąć w ciągu nocy.

Na marginesie – góry są przepiękne, polecam każdemu, a Rumuni szalenie gościnni i przyjaźni. Poza tym jest to słabo zaludniony kraj, a gór mają sporo, więc na szlakach jest wyjątkowo pusto. Można tu zaznać ciszy i samotności niespotykanej już niestety w Tatrach.

 

Jak spisały się buty?

Pomimo wyjątkowo ciężkiej pogody buty przemokły tylko raz – w dniu gdy zdobywaliśmy Negoiu, drugi najwyższy szczyt Karpatów Południowych, na zejściu dopadła nas kilkugodzinna ulewa. Nie jestem w stanie określić, czy woda przypadkiem nie wlała się przez cholewkę, byliśmy totalnie przemoczeni i myśleliśmy tylko o tym, by uciec przed burzą do schronu na przełęczy. Buty przez noc nie miały szans wyschnąć ze względu na wilgotność i niską temperaturę, za to szybko wyschły w czasie marszu następnego dnia – co potwierdza świetną wydajność ich systemu wentylacji. W pozostałe 'mokre' dni buty wytrzymały.

Trzymanie w skałach bardzo dobre, gwarantowane przez oryginalną podeszwę Vibram, co przydało się szczególnie na eksponowanych, trudnych technicznie odcinkach w skałach pod Negoiu. Podeszwa twarda, dobrze zatopiona w bucie. Wytrzymałe tworzywo osłaniające nosy butów,wielokrotnie uratowało buty przed uszkodzeniami. Nie obeszło się bez powierzchniowych rozcięć skóry na bokach butów – fogaraskie skały są bardzo ostre.

Co do komfortu chodzenia – buty bardzo szybko się dopasowały do kształtu stopy. Był to ich chrzest bojowy, nie były należycie rozchodzone (do tej pory kilka 4-6 godzinnych wyjść), więc obawiałem się poważnych otarć. Skończyło się na jednym większym otarciu pięty, co jak na 5 dni nieustannego marszu w trudnym górskim terenie w nowych butach jest bardzo dobrym wynikiem.

Tak wygląda Helios po 5 dniach marszu w Fogaraszach. Stan po ostrym teście - cały w rumuńskim błocie, ale bez poważnych uszkodzeń.Oto jedyne uszkodzenia - kilka razy solidnie przeorałem bokiem po ostrych skałach, stąd płytkie rozcięcia skóry.Poza wspomnianymi rozcięciami brak innych uszkodzeń - skóra nie pęka na zagięciach, nic się nie rozkleiło, but nadal wodoodporny (testowałem w rzece).

Cóż pozostaje dodać - ja jestem z butów zadowolony. Zdały egzamin w Fogaraszach. Na ocenę trwałości przyjdzie poczekać kilka sezonów, choć po doświadczeniach z innymi modelami Alpiny przypuszczam, że i na tym polu mnie nie zawiodą.

EDIT: 29.11.2018

Przyszła pora na update po dwóch latach użytkowania:

Od czasu wędrówki po Fogaraszach 2 lata temu doszło im parę nowych wyzwań.

W zeszłym roku kilka dni łażenia po Tatrach w suchych, komfortowych warunkach. 

W tym roku dostały większy wycisk. Najpierw majówka na pograniczu Macedońsko-Albańskim, masyw Korabu. Okazało się, że powyżej 2000 m wciąż zalega masa śnieu. Do tego doszły typowe dla Bałkanów ostre łupki, które paskudnie tną skórę za każdym razem, gdy zahaczy się butem o skałę. Dały radę - nie przemokły w śniegu ani w czasie deszczu, skóra zaliczyła kilka nowych powierzchownych zadrapań, ale nic głębokiego.

W wakacje znów Rumunia - tym razem Buccegi, Piatra Mare, płaskowyż solny Meledic i wulkany błotne. Zniosły ponowne bliskie spotkanie z ostrymi skałami, łażenie po kilkudziesięciometrowych stożkach soli i nieplanowaną kąpiel w wulkanie błotnym. A jesienią dwa kilkudniowe wypady w Tatry. 

Jak dotychczas buty nie przemokły ani razu (pomijając jeden incydent w Fogaraszach, gdy w czasie ulewy deszcz wlał się przez cholewkę. Skóra nie popękała, poza kilkoma rysami po bliskich spotkaniach z łupkami Bałkańskimi i Fogaraskim granitem nie ma innych uszkodzeń. Podeszwa - jak to Vibram - sciera się dość szybko, prawdopodobnie to ona będzie za kilka lat powodem konieczności zmiany butów na nowe. 

Wróć do strony wyszukiwania

Może zainteresuje Cię również:

  • Zakopane - historia


    Jak osada pasterska stała się letnią i zimową stolicą Polski. Początki Zakopanego i polskiego taternictwa

    2019-11-11
  • Zakopane - jak przetrwać


    Zakopane, choć bywa hałaśliwe, drogie i pełne tandety, potrafi oczarować swoim urokiem każdego.

    2015-09-30
  • Tatry i Podhale


    Wszystko, co najważniejsze o Tatrach i Podhalu. Najciekawsze szlaki, atrakcje, kurorty, wydarzenia, zabytki.

    2016-02-10
2018-11-29 22:57:42
Michał Oleksiuk
  • O nas
  • Oferta
  • Kontakt
Podobało Ci się? Daj nam o tym znać!
na-szlaku.pl