beskid żywiecki gorce beskid wyspowy beskid sądecki beskid niski bieszczady tatry pieniny Żywiec Kraków Nowy Sącz Rzeszów Sanok Zakopane
Wybierz region
lub zobacz gdzie
warto pojechać!
na-szlaku na-szlaku
na-szlaku.pl
Cerkiew w Bereście
Berest 22
Berest
Msze Św.: Niedziela 7.15 i 11, dni powszednie: 19

Cerkiew w Bereście

zabytek

Piękna cerkiew z 1842 r., wewnątrz kompletny ikonostas, XVII-wieczne ikony i słynny obraz Opieki MB.

Wróć do strony wyszukiwania

Usytuowana w Bereście tuż przy drodze woj. 981 (Grybów - Krynica), przyciąga uwagę podróżnych swymi doskonałymi kształtami. Idealna symetria, proporcje, ładnie odrestaurowana - warto się skusić. Równie piękna jest wewnątrz - trzeba jednak liczyć na łut szczęścia (często jest zamknięta) lub przyjechać przed mszą

Jest to cerkiew łemkowska (greckokatolicka) typu północno-zachodniego, wybudowana w 1842 r., orientowana na wschód, konstrukcji zrębowej, trójdzielna (prezbiterium-nawa-babiniec). Nad babińcem wieża konstrukcji słupowo-ramowej o pochyłych ścianach, z lekko nadwieszoną pseudoizbicą, w której pierwotnie znajdowały się dzwony. Ściany obite są pięknym gontem, dach namiotowy pokryty jest blachą (początkowo kryty był gontem), na nim trzy ośmioboczne hełmy baniaste zwieńczone latarniami pozornymi i żelaznymi krzyżami.

Wnętrze: kompletny ikonostas, po po lewej ołtarz ze słynnym obrazem Matki Boskiej Pokrow.

Cerkiew orientowana na Wschód, idealna symetria - tu nie ma przypadków, wszystko jest wynikiem tradycji.I dzwonnica z... 2003 r. - świetnie wkomponowana, co?

Świetnie zachowane wnętrze. Warto zwrócić uwagę na ściany pokryte polichromią wykonaną w latach 1922-28, kompletny XIX-wieczny ikonostas zbudowany z wykorzystaniem XVII-wiecznych ikon oraz słynny obraz Matki Boskiej Pokrow (Opieki Bogurodzicy) z 1721 r., umieszczony w lewym ołtarzu bocznym. Obraz ten, ufundowany przez parocha (gr-kat. proboszcza) Izb, Iwana Ropskiego, pierwotnie znajdował się w cerkwi w Izbach. Otoczony był wielkim kultem przez Łemków jak i Polaków, modlił się przed nim w 1771 r. gen. Kazimierz Pułaski, ówczesny dowódca konfederacji barskiej.

Wokół cerkwi kamienny mur i bramka. Za murem współczesna dzwonnica (na łemkowszczyźnie nie było zwyczaju budowania osobnych dzwonnic – dzwony umieszczano w wieży), zbudowana w 2003 r. według projektu Zygmunta Lewczuka. Przyznać trzeba, że doskonale harmonizuje proporcjami i kształtem dachu z cerkwią. Moim zdaniem powinna służyć za wzór wkomponowania współczesnego budownictwa w zabytkowe otoczenie.

***

Pierwotnie była to cerkiew greckokatolicka pw. św.św. Kosmy i Damiana, w czasie Akcji Wisła, w latach 1945-47, miejscowi Łemkowie zostali wysiedleni, a cerkiew została zamieniona w kościół rzymskokatolicki pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Cerkiew znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej - opis szlaku, obiekty, charakterystyka cerkwi i kościołów Beskidu Niskiego i Ziemi Gorlickiej.

Na stronie parafii aktualne ogłoszenia i ciekawy opis ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy - polecam.

Wróć do strony wyszukiwania

Może zainteresuje Cię również:

  • Kościół św. Wojciecha w Kąclowej


    Drewniany kościół rzymskokatolicki, inspirowany architekturą cerkiewną. Ciekawe połączenie dwóch stylów i kultur.

    2015-12-31
  • Cerkiew w Kwiatoniu


    Kluczowy zabytek architektury łemkowskiej, jedna z najstarszych cerkwi w Polsce, wpisana na listę UNESCO.

    2016-05-08
  • Kościół św. Michała w Binarowej


    Wpisany na listę UNESCO, jeden z najstarszych drewnianych kościołów w Polsce. Wewnątrz oszołamiają unikatowe polichromie z XVI w.

    2016-05-01
  • O nas
  • Oferta
  • Kontakt
Podobało Ci się? Daj nam o tym znać!
na-szlaku.pl