beskid żywiecki gorce beskid wyspowy beskid sądecki beskid niski bieszczady tatry pieniny Żywiec Kraków Nowy Sącz Rzeszów Sanok Zakopane
Wybierz region
lub zobacz gdzie
warto pojechać!
na-szlaku na-szlaku
na-szlaku.pl

Szczawnik- Jaworzynka- Pusta Wielka

Urozmaicony teren, wspaniałe panoramy z połonin, skałki pod Pustą Wielką, krótka i atrakcyjna wycieczka.

Wróć do strony wyszukiwania
Pokaż na mapie
Szczawnik- Jaworzynka- Pusta Wielka 11.00km 3:30h 580m Oznakowanie: Trudności techniczne: brak Wymagania kondycyjne: średni

Szczawnik – Jaworzynka

Łąki wokół Szczawnika.

Rozwidlenie przy kapliczce - szlak na Jaworzynkę odchodzi w lewo, szlak powrotny doprowadzi nas drogą na wprost.Połemkowska kapliczka Św. Wendelina na połoninach pod Jaworzynką.

Wyruszamy ze Szczawnika, spod rozwidlenia szlaków (duża tablica informacyjna). Szlak prowadzi obok cmentarza, następnie wyprowadza na łąki. Na rozdrożu przy kapliczce nasz szlak odchodzi w prawo (za ok. 3 godz. szlak powrotny doprowadzi nas do tej kapliczki od strony zachodniej) i prowadzi łąkami do lasu u podnóży Jaworzynki. Po prawej roztacza się panorama Szczawnika i doliny potoku o tej samej nazwie. Po 15 min. szlak wprowadza do lasu. Czeka nas 20-minutowe podejście pięknym lasem mieszanym, po czym szlak wyprowadza nas na połoniny. Pod kapliczką wyłania się zza drzew cel naszej wycieczki – Pusta Wielka. Nieco wyżej dochodzimy do wyciągów stacji narciarskiej 'Dwie Doliny'. Teraz szlak prowadzić będzie wzdłuż trasy narciarskiej. Po prawej wyłania się ciekawa panorama Wielkiej Bukowej, Jaworzyny Krynickiej i Runka. Po 0,5 km szlak opuszcza trasę narciarską trawersem w prawo i po 10 min. doprowadza do kapliczki pod Jaworzynką. Można nieco skrócić drogę i pójść trasą narciarską do stacji górnej wyciągu, a następnie szlakiem narciarskim (znaki pomarańczowo-niebieskie), który omija szczyt Jaworzynki od strony wschodniej i kilkaset metrów dalej łączy się ze szlakiem na Pustą Wielką. Jeżeli pójdziecie 'normalnie' szlakiem, dotrzecie do kapliczki Św. Wendelina, patrona pasterzy. Nietrudno się domyśleć, że jest to kapliczka połemkowska, pamiętająca czasy, gdy wypasano tu setki owiec. Z połoniny roztacza się rozległa panorama w kierunku zachodnim - na pasmo Jaworzyny Krynickiej, pasmo Radziejowej, a przy dobrej pogodzie widać również Tatry. Spod kapliczki ruszamy za znakami żółtymi i niebieskimi i podchodzimy pod Jaworzynkę. UWAGA – nieco przed szczytem szlak opuszcza drogę, odchodzi w prawo do lasu i omija szczyt Jaworzynki od strony zachodniej – łatwo przeoczyć! Obydwa warianty (skrót wzdłuż wyciągu i szlakiem narciarskim/szlakiem żółtym) omijają skalisty szczyt Jaworzynki, aby tam wejść, trzeba pójść na przełaj w las spod górnej stacji wyciągu, a za szczytem odejść w lewo ku szlakowi narciarskiemu.

Po wyjściu z lasu odsłania się widok na cel naszej wycieczki - Pustą Wielką i Jaworzynkę (niższy szczyt po prawej).Panorama z podejścia na Jaworzynkę - po lewej w dole Długie Młaki, centralnie masyw Wielkiej Bukowej, po prawej w oddali Jaworzyna Krynicka.Panorama z Długich Młaków pod Jaworzynką - w dole Wierchomla, za nią pasmo Jaworzyny, w oddali po lewej zarysowane pasmo Radziejowej.

Jaworzynka – Pusta Wielka

Skalisty szczyt Jaworzynki.Szczyt Pustej Wielkiej - niestety zarósł, a dawniej był to jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w okolicy.

Jakkolwiek nie pójdziecie, musicie dotrzeć do niewielkiej przełączki za Jaworzynką, gdzie szlak narciarski łączy się z pieszym. Od tego miejsca przez kilkaset metrów obydwa szlaki prowadzą razem, po czym szlak pieszy odchodzi wąską ścieżką w prawo. Kierujemy się tą ścieżką, początkowo stromo pod górę, później trawersem wschodnim zboczem Pustej Wielkiej. Szlak omija szczyt (spokojnie, to jeszcze nie koniec ;-) i wyprowadza na grzbiet za Pustą Wielką, tam rozwidlenie. Dawniej ścieżka na szczyt prowadziła „na dziko”, ostatnio ktoś z PTTK wpadł na genialny pomysł, że zamiast utrudniać turystom chodzenie bez szlaku na szczyt, można ścieżkę „zalegalizować”. Dzięki temu od niedawna znaki pomarańczowo-niebieskie (narciarskie) prowadzą na szczyt. Chyba nikogo nie muszę przekonywać, że warto poświęcić te 5 min. podejścia ;-) Szczyt Pustej Wielkiej (1060 m) co prawda zarósł lasem i nie oferuje obecnie żadnych walorów widokowych (dawniej był to znakomity punkt widokowy), natomiast jest bardzo „klimatyczny” (wejdziecie, to zrozumiecie), a tuż pod szczytem, na zboczu północnym, znajduje się kilka ciekawych skałek.

Pusta Wielka – Szczawnik

Szlak pod Pustą Wielką.Tego się pod Pustą Wielką nie spodziewałem - czyżby nadchodził zmierzch epoki błotnistych 'spychówek'?

Po pamiątkowej fotce na szczycie wracamy ścieżką do rozwidlenia. Stamtąd za znakami niebieskimi i żółtymi schodzimy w kierunku Żegiestowa, po chwili nasza dróżka krzyżuje się ze szlakiem narciarskim, który opuściliśmy pod Pustą Wielką. Idziemy na wprost, po kilku minutach nasz szlak dochodzi do zadziwiająco solidnej drogi leśnej - żwirowanej, z kamiennym odwodnieniem. Przyzwyczajony jestem do błotnistych, rozjeżdżonych ciężkim sprzętem „spychówek”... Oj, chyba fundusze europejskie zawitały do Lasów Państwowych. Nasz szlak będzie jeszcze kilka razy przecinał tą drogę. Na rozwidleniu szlak żółty odchodzi w stronę Żegiestowa-Wsi, my kierujemy się nadal szlakiem niebieskim na Żegiestów. Na skraju lasu kolejne rozwidlenie: idziemy za szlakiem niebieskim w lewo – UWAGA – 200 m. dalej, na kolejnym rozwidleniu szlak niebieski skręca w prawo i prowadzi środkiem rozległej łąki, my kierujemy się za znakami biało-czerwonymi drogą biegnącą skrajem polany. Mijamy kapliczkę myśliwską, na rozwidleniu kierujemy się za znakami biało-czerwonymi na wprost, po kilkunastu minutach marszu błotnistą drogą leśną dochodzimy do kapliczki, którą minęliśmy na początku wycieczki – tak, już tylko kilka minut marszu i dochodzimy do Szczawnika.

Łąka pod Trzema Kopcami - szlak niebieski prowadzi środkiem łąki, biało-czerwony drogą po lewej.

Przed odjazdem ze Szczawnika warto zwiedzić cerkiew św. Dymitra i napić się wody mineralnej ze źródełka znajdującego się tuż za cerkwią.

Wróć do strony wyszukiwania

Może zainteresuje Cię również:

  • 2:00h
    1:45h

    Na biegówkach: szlak Krynica -Tylicz


    Piękna widokowo i niezatłoczona trasa biegowa wiodąca urozmaiconym terenem między Górą Parkową w Krynicy a Tyliczem.

    2015-10-12
  • 1:45h
    1:00h

    Czarny Potok - Jaworzyna Krynicka


    Ciekawe podejście na najwyższy szczyt tej części Beskidu Sądeckiego. Diabelski Kamień, Zbójecka Jaskinia, piękne panoramy

    2015-10-12
  • 6:30h

    Krynica - Jaworzyna - Krzyżowa


    Ciekawa wycieczka obejmująca dwa malownicze szlaki na Jaworzynę Krynicką, przejście przez centrum Krynicy, Czarny Potok, Krzyżową

    2015-10-12
  • O nas
  • Oferta
  • Kontakt
Podobało Ci się? Daj nam o tym znać!
na-szlaku.pl