Na biegówkach: szlak Krynica -Tylicz
Piękna widokowo i niezatłoczona trasa biegowa wiodąca urozmaiconym terenem między Górą Parkową w Krynicy a Tyliczem.
2:00h 1:45h |
kilka niebezpiecznych zjazdów! Uwagi:
ratrakowana (bez założonego śladu);
Plan wycieczki
Wycieczkę polecam rozpocząć w Tyliczu - na miejscu jest wypożyczalnia, parking, a przede wszystkim ta część trasy jest łatwiejsza technicznie, zazwyczaj lepiej przygotowana i lepiej oznakowana. Jak już dotrzecie w okolice Góry Parkowej, jakoś do centrum Krynicy zjedziecie, natomiast rozpoczynając w Parku Zdrojowym, z powodu niejasnego oznaczenia trasy możecie stracić sporo czasu i nerwów szukając właściwej odnogi szlaku, a w najgorszym wypadku wcale nie dotrzeć do Tylicza. Natomiast dojazd spod Romy do trasy na Tylicz jest miejscami całkowicie nieprzejezdny z powodu zbyt dużego nachylenia.
Pokonanie całej trasy w tę i z powrotem to łącznie ponad 20 km w górzystym terenie. W razie czego zawsze możecie wrócić busem kursującym między centrum Tylicza a Krynicą lub wypożyczyć narty na dobę, wyruszyć wczesnym popołudniem, przenocować i wrócić następnego dnia przed południem.
Opis trasy
W Tyliczu przy początku trasy wypożyczalnia i parking. Przy wypożyczalni oświetlone trasy dla początkujących o dł. 2 km i szkoła narciarstwa biegowego. Jeżeli jesteście choć trochę obeznani z biegówkami, polecam wybrać się po krótkiej rozgrzewce na jednej z pętli na szlak w stronę Krynicy. Podjeżdżamy polaną, dalej drogą przez las, na rozwidleniu zjazdem w prawo i przez most. Za mostem kolejny zjazd i ostry zakręt w lewo. Po prawej mijamy stację narciarską Tylicz Ski. Dalej czeka nas podjazd ok. 1,5 km polanami i lasami świerkowymi na Przełęcz pod Bradowcem. Na przełęczy nasza trasa krzyżuje się z niebieskim szlakiem pieszym (Góra Parkowa – Szalone – Powroźnik).
Za przełęczą zjazd ok. 700 m., początkowo łagodny, 50 m. za trójkątnym znakiem ostrzegawczym staje się stromy i niebezpieczny (doradzam odpięcie nart). Dalej czeka nas 3 km. łagodnych podjazdów i zjazdów. Po drodze mijamy altankę - obok niej i nieco niżej po drugiej stronie drogi znajdują się źródełka wód mineralnych, które zamarzają tylko przy dużych mrozach. Ich rdzawa barwa i specyficzny smak biorą się z dużej ilości rozpuszczonego żelaza i innych minerałów.
Nieco za altanką długi, łagodny zjazd, na jego końcu szlaban. Za nim szlak skręca w prawo, a droga na wprost prowadzi na łąkę ponad osiedlem „Źródlana”. Przed nami piękny widok na centrum Krynicy i Jaworzynę. Przejechaliśmy do tej pory 6 km, zostało 5 km do Parku Zdrojowego/Dworca PKP. Dalsza część trasy będzie trudniejsza i bardziej wyczerpująca, warto więc rozważyć powrót do Tylicza (ew. przejechać jeszcze 0,5 km bardzo ładną widokowo częścią szlaku i dopiero zawrócić) lub zjechać polaną do osiedla (kursuje tam bus).
Dalsza część trasy rozpoczyna się dwoma pięknymi widokowo polanami, szlak staje się zdecydowanie bardziej stromy i kręty. Na drugiej polanie zjazd zakończony zakrętem w prawo (uwaga na ogrodzenie). 200 m. dalej, w rejonie zjazdu do ul. Źródlanej, szlak skręca w lewo między zabudowania, a droga prowadzi na wprost. UWAGA! Lepiej pojechać drogą bez oznaczeń, która i tak po chwili połączy się ze szlakiem, a oszczędzicie sobie bezsensownego kluczenia między zabudowaniami. Po kolejnych 300 metrach, w okolicach wieży przy odwiercie wody mineralnej, rozwidlenie: w prawo odchodzi szlak w kierunku Romy. Długi podjazd jest zdecydowanie zbyt stromy na biegówki. Moim zdaniem lepiej pojechać na wprost. Przed nami ostatnie 2 km trawersu miejscami urozmaiconego krótkimi, dość stromymi zjazdami, po czym docieramy do Parku Zdrojowego.
Może zainteresuje Cię również:
-
1:45h
1:00hCzarny Potok - Jaworzyna Krynicka
Ciekawe podejście na najwyższy szczyt tej części Beskidu Sądeckiego. Diabelski Kamień, Zbójecka Jaskinia, piękne panoramy
2015-10-12 -
6:30h
Krynica - Jaworzyna - Krzyżowa
Ciekawa wycieczka obejmująca dwa malownicze szlaki na Jaworzynę Krynicką, przejście przez centrum Krynicy, Czarny Potok, Krzyżową
2015-10-12 -
7:30h
Krynica-Jaworzyna-Słotwiny
Jedna z najpiękniejszych wycieczek po Beskidzie Sądeckim. Piękne widoki z Jaworzyny, lasy bukowe, malownicze łąki nad Słotwinami.
2015-10-12