Pasmem Jaworzyny Krynickiej
Piękne panoramy Beskidów i Tatr, kultowe schroniska, lasy, połoniny, całe pasmo Jaworzyny z Krynicy do Rytra.
Czas przejścia: 6 godz. z wyjazdem kolejką na Jaworzynę, 8 godz. z wejściem szlakiem czerwonym na Jaworzynę. Transport: najwięcej połączeń autobusowych z Krynicy i Rytra jest z Nowym Sączem – zmotoryzowanym radzę pozostawić samochód przy dworcu PKS w Nowym Sączu i dojechać autobusem do Krynicy, następnie busem z ul. Kraszewskiego na Czarny Potok. Powrót komunikacją publiczną z Rytra do Nowego Sącza jest łatwiejszy, niż do Krynicy.
Na trasie aż trzy schroniska/bacówki: na Jaworzynie, Łabowskiej Hali i Cyrli – jak nie zapomnicie portfela, to nie zgłodniejecie. ;-) Ruch umiarkowany. Trudności technicznych brak.
Rozpoczynamy z Czarnego Potoku. Warto rozważyć opcję wyjazdu kolejką gondolową, oszczędzicie sobie 1.40 h męczącego podejścia. Natomiast jeśli czujecie się na siłach, na pewno nie pożałujecie – szlak czerwony na Jaworzynę jest bardzo ciekawy (punkty widokowe, Diabelski Kamień, ścieżka przyrodnicza). UWAGA – zimą szlak jest (oficjalnie) zamknięty, gdyż przechodzi przez trasy narciarskie [opis podejścia na Jaworzynę].
Jaworzyna Krynicka - Runek
Ze szczytu roztacza się wspaniała panorama – Jaworzyna Krynicka (1114 m) jest najwyższą górą w okolicy. Przy dobrej pogodzie możemy dostrzec: na Pd-Zach Tatry, na Pd-Wsch Góry Leluchowskie, a na Wschodzie Beskid Niski z charakterystycznym, górującym nad okolicą masywem Lackowej.
Z Jaworzyny kierujemy się Głównym Szlakiem Beskidzkim (zn. czerwone) w stronę Runku i Łabowskiej Hali. Jest to jeden z najpiękniejszych szlaków Beskidzkich, prowadzi przez całe pasmo Jaworzyny Krynickiej aż do Rytra i dalej pasmem Radziejowej w stronę Gorców. Przejście odcinka GSB prowadzącego przez Beskid Sądecki pozwala zobaczyć wszystko, co najpiękniejsze w tej części Beskidów.
Ok. 200 metrów za szczytem Jaworzyny wchodzimy na najstarszą tutejszą nartostradę. W zamierzchłych czasach, gdy nikt nawet nie marzył o kolejce gondolowej, stał tu mały wyciąg „GOPR-owski”. Pamiętam z czasów dzieciństwa, jak dojeżdżało się pod ten wyciąg specjalnym traktorem z przyczepą „pasażerską”, który kursował z Czarnego Potoku w okresie zimowym. ;-) Było to jeszcze na początku lat 90-tych, trochę się od tamtej pory zmieniło na Jaworzynie... Dalej czeka nas głównie marsz przez las. Dwa km łagodnych podejść i zejść w scenerii lasu bukowego. Na szczycie Czubakowskiej (1082 m) do naszego szlaku dołącza szlak niebieski. Dalej czeka nas 0,5 km dość płaskiego odcinka i dochodzimy na Runek (1080 m), zwanego przez niektórych (zwłaszcza studentów AGH) Trunkiem. Nie liczcie na rozległe panoramy, piękno tej okolicy jest raczej kameralne. Szlak wiedzie wspaniałym lasem bukowym, jesienią jest tu bajecznie (w dowód dołączam zdjęcia), jednak nie ma tu nawet maleńkiej polanki, czy choćby niewielkiego przerzedzenia drzew, a sam szczyt jest tak słabo zarysowany, że gdyby nie tabliczka, można by go nieświadomie przeoczyć.
Runek - Hala Łabowska
Za szczytem rozwidlenie: szlak czerwony odchodzi łagodnie na prawo w stronę Łabowskiej Hali, zaś szlak niebieski odchodzi w lewo ku Bacówce nad Wierchomlą. Kierujemy się oczywiście za znakami czerwonymi. Za Runkiem grzbiet główny opada, czeka nas 30 min. miejscami stromego i kamienistego zejścia. Następnie szlak zaczyna łagodnie piąć się w górę. Mijamy wiatę turystyczną, obok niej odchodzi droga leśna do Nowej Wsi. Krótkie podejście i dochodzimy na słabo zarysowany i całkiem zalesiony szczyt Hola (978 m). Na południowych stokach Holi znajduje się rezerwat Lembarczek, a na północnych rezerwat Uhryń, utworzony w 1957 r. w celu ochrony starodrzewiu bukowo-jodłowego, jednej z ostatnich pozostałości Puszczy Karpackiej. Tak, tak, większość lasów Beskidu Sądeckiego odtworzono 50-70 lat temu, pierwotna puszcza padła ofiarą kilku wieków masowej gospodarki pasterskiej. Za szczytem malowniczy odcinek prowadzący najwęższą częścią głównego grzbietu, który miejscami ma zaledwie kilka metrów szerokości, po czym opada stromymi zboczami. Czeka nas krótkie podejście i dochodzimy na Jawor (1027 m). Pod szczytem polana, z której roztaczają się ciekawe widoki na dolinę Popradu. Za szczytem krótki, płaski odcinek i dochodzimy do Hali Łabowskiej (1037 m). Dawniej jedna z największych hal w okolicy, wypasali na niej owce Łemkowie ze wsi Łabowa. Po Akcji Wisła, z powodu zaprzestania wypasu, w większości zarosła lasem, przetrwał jedynie niewielki fragment wokół schroniska. Rozległych widoków nie uświadczymy, za to schronisko jest bardzo przyjazne i 'klimatyczne'.
Hala Łabowska - Hala Pisana - Cyrla - Rytro
Bardzo malowniczy odcinek, sporo punktów widokowych. Okolice Hali Łabowskiej i Hali Pisanej były areną krwawych potyczek partyzantów AK z hitlerowcami, a później, w latach 1949-49 z oddziałami SB. Na hali, nieco za schroniskiem mijamy pomnik partyzantów z pułku Strzelców Podhalańskich, a tuż po wejściu do lasu szlak prowadzi obok pomnika ks. Wł. Gurgacza, kapelana AK, zamordowanego w 1949 r. przez UB. Po minięciu niewielkiej przełączki rozpoczyna się podejście na Wierch nad Kamieniem (1084 m). Za szczytem grzbiet ponownie opada. Dochodzimy do rozwidlenia, z prawej dołącza szlak żółty z Frycowej. Czeka nas krótkie podejście i docieramy na Halę Pisaną. Podobnie jak Hala Łabowska, ta też stopniowo zarasta z powodu zaprzestania wypasu. W związku z niekorzystnym wpływem zarastania hal na lokalny ekosystem (wymierają gatunki nieprzystosowane do życia w lesie), od pewnego czasu pozostałości obydwu hal są regularnie koszone. Z hali ciekawe widoki na pasmo Jaworzyny i dolinę Popradu. Mijamy pomnik żołnierza AK, Adama Kondolewicza ps. „Błysk”, zastrzelonego podczas obławy zorganizowanej przez gestapo. Szlak żółty odchodzi w prawo ku Piwnicznej, my podążamy szlakiem czerwonym na Jaworzynę Kokuszczańską (969 m) – szczyt na szczęście nie jest całkiem zalesiony, więc roztaczają się z niego ciekawe widoki na okolicę. Mijamy kapliczkę, szlak łagodnie opadając doprowadza nas do rozwidlenia. Za znakami czerwonymi schodzimy w kierunku schroniska Cyrla. Jest to najmłodsze schronisko w okolicy, bardzo dobrze prowadzone, dzięki czemu zyskało sobie renomę jednego z najlepszych w regionie. Za schroniskiem czeka nas 40 min. zejścia, po czym dochodzimy do drogi asfaltowej. Przed zejściem do centrum Rytra warto na chwilę opuścić szlak i podejść 300 m. drogą do ruin XIV–wiecznego zamku.
Może zainteresuje Cię również:
-
2:00h
1:45hNa biegówkach: szlak Krynica -Tylicz
Piękna widokowo i niezatłoczona trasa biegowa wiodąca urozmaiconym terenem między Górą Parkową w Krynicy a Tyliczem.
2015-10-12 -
1:45h
1:00hCzarny Potok - Jaworzyna Krynicka
Ciekawe podejście na najwyższy szczyt tej części Beskidu Sądeckiego. Diabelski Kamień, Zbójecka Jaskinia, piękne panoramy
2015-10-12 -
6:30h
Krynica - Jaworzyna - Krzyżowa
Ciekawa wycieczka obejmująca dwa malownicze szlaki na Jaworzynę Krynicką, przejście przez centrum Krynicy, Czarny Potok, Krzyżową
2015-10-12