beskid żywiecki gorce beskid wyspowy beskid sądecki beskid niski bieszczady tatry pieniny Żywiec Kraków Nowy Sącz Rzeszów Sanok Zakopane
Wybierz region
lub zobacz gdzie
warto pojechać!
na-szlaku na-szlaku
na-szlaku.pl

Rowerem: wokół Krynicy.

Szlak rowerowy prowadzący górami otaczającymi Krynicę - od Jakubika do Krzyżowej. Ciekawe punkty widokowe, urozmaicony teren, emo

Wróć do strony wyszukiwania
Pokaż na mapie
Rowerem: wokół Krynicy. 18.00km 3:00h 600m Oznakowanie: Trudności techniczne: umiarkowane Wymagania kondycyjne: średni Ostrzeżenia:
Miejscami trudności orientacyjne (zniszczone oznaczenia), kilka trudnych zjazdów.

Krynica - Jakubik: 3 km, 175 m. sumy podjazdów; (0); Jakubik – Kopciowa: 4 km, 75 m. sumy podjazdów; Kopciowa – Drabiakówka: 4 km, 236 m. sumy podjazdów; Drabiakówka – Przeł. Krzyżowa: 2,7 km, 50 m.; Przeł. Krzyżowa - Krynica: 4,5 km. 75 m.

Drugi wariant wycieczki rowerowej wokół Krynicy (trudniejszy technicznie) przebiega w preciwnym kierunku: od Kopciowej przez Jakubik i Huzary na Górę Parkową.

Krynica – Jakubik - Kopciowa

W tym miejscu nasza trasa opuszcza asfalt i prowadzi szlakiem żółtym przez łąkę.Ok. 300 m. za tą polaną od szlaku odchodzi droga w prawo, którą dotrzemy na łąkę - punkt widokowy na Beskid Niski

Z centrum Krynicy ul. Pułaskiego, dalej męczący 2-kilomentowy podjazd ul. Zieleniewskiego (bez znaków). 100 m. przed zabudowaniami os. Jakubik skręcamy w lewo w drogę gruntową prowadzącą przez polanę - w ten sposób podpinamy się do szlaku żółtego i trasy rowerowej (której oznaczenia prowadzą niestety w odwrotnym kierunku). UWAGA, oznaczenia słabo widoczne, łatwo przeoczyć skręt! Od tej pory kierujemy się cały czas za znakami żółtymi. Podjazd przez polanę bardzo stromy, za polaną szlak skręca w lewo, kolejny stromy podjazd, na szczęście już ostatni. Dojeżdżamy do drogi, skręcamy w lewo. Po ok. 0,5 km. wjeżdżamy na polanę, 200 m. za tą polaną po prawej droga prowadząca z lasu na rozległą łąkę, tam piękny punkt widokowy na Beskid Niski – warto podjechać! Wracamy na szlak, po 1,5 km rozwidlenie, szlak odchodzi w prawo(UWAGA – łatwo przegapić!), wjeżdżamy na łąkę, po 200 m na kolejnym rozwidleniu szlak skręca w lewo. Po 1 km szlak dochodzi do drogi asfaltowej, ostatnie 0,5 km i docieramy do Kopciowej.

Typowy dla Beskidu Niskiego pejzaż - na pierwszym planie łąki wokół Mochnaczki, w tle górująca nad okolicą Lackowa - najwyższy szczyt tego B. Niskiego.

Kopciowa – Jaworzynka – Połoniny Słotwińskie

Kopciowa: miejsce odejścia szlaku od drogi głównej - znaki niestety są zniszczone.Tablica ścieżki przyrodniczej 'Młodnik" - 50 m. za nią skręcamy na rozwidleniu w lewo - znaki niewidoczne.Szlak rowerowy pod Jaworzynką prowadzi przyjazną dla rowerów (bez kolein, zwałów błota, miliona kamerdoli) drogą leśną.

Opuszczamy szlak żółty, teraz będziemy podążać za niebieskimi znakami szlaku rowerowego. Z rozwidlenia przy restauracji 'Cichy Kącik' kierujemy się drogą w kierunku Krzyżówki, po 100 m. skręcamy w lewo (droga z betonowych płyt) – drogowskaz niestety zniszczony i ledwie widoczny. Kierujemy się drogą cały czas w górę, wjeżdżamy w las, po lewej mijamy kilka tablic ścieżki przyrodniczej. Uwaga – po minięciu tabliczki 'młodnik' rozwidlenie, na którym nasz szlak skręca w prawo, oznaczenia zniszczone! Czeka nas 1 km uciążliwego podjazdu, po czym nasz szlak ponownie łączy się ze szlakiem żółtym. Po ok. 1 km podjazdów i zjazdów docieramy na Jaworzynkę (899 m.). Szczyt cały zarośnięty, więc widoków nie uświadczymy. Za Jaworzynką długi, stromy, miejscami niebezpieczny (sporo kamieni) zjazd, po nim docieramy na Połoniny Słotwińskie. Pod Drabiakówką szlak żółty i rowerowy miejscami się rozdzielają, należy uważać, by nie przegapić skrętów na dwóch rozwidleniach. Za Drabiakówką szlak prowadzi wzdłuż wyciągów, po drodze kilka ciekawych punktów widokowych. Za połoninami szlak wprowadza do lasu. Po ok. 300 m. rozwidlenie: w lewo odchodzi droga, którą w razie potrzeby łatwo można zjechać do Słotwin i centrum Krynicy, szlak odchodzi ścieżką w prawo i po chwili doprowadza do Przełęczy Krzyżowej.

Połoniny Słotwińskie, ponad nimi grzbiet Drabiakówki.

Przełęcz Krzyżowa – Krynica

Na przełęczy krzyżują się aż trzy szlaki. Rowerowy z przełęczy odchodzi razem ze szlakiem żółtym, po 1 km. szlak żółty oddziela się i po 300 m doprowadza na szczyt Krzyżowej. Szlak rowerowy omija szczyt trawersując zachodnim zboczem. Od tej pory czekają nas już głównie zjazdy. Na polanie pod Holicą czekają nas ostatnie widoki na Jaworzynę Krynicką, nieco poniżej rozpościera się ciekawa panorama Krynicy. Przed nami ostatni zjazd ul. Halną i wracamy do centrum Krynicy.

Wróć do strony wyszukiwania

Może zainteresuje Cię również:

  • 2:00h
    1:45h

    Na biegówkach: szlak Krynica -Tylicz


    Piękna widokowo i niezatłoczona trasa biegowa wiodąca urozmaiconym terenem między Górą Parkową w Krynicy a Tyliczem.

    2015-10-12
  • 1:45h
    1:00h

    Czarny Potok - Jaworzyna Krynicka


    Ciekawe podejście na najwyższy szczyt tej części Beskidu Sądeckiego. Diabelski Kamień, Zbójecka Jaskinia, piękne panoramy

    2015-10-12
  • 6:30h

    Krynica - Jaworzyna - Krzyżowa


    Ciekawa wycieczka obejmująca dwa malownicze szlaki na Jaworzynę Krynicką, przejście przez centrum Krynicy, Czarny Potok, Krzyżową

    2015-10-12
  • O nas
  • Oferta
  • Kontakt
Podobało Ci się? Daj nam o tym znać!
na-szlaku.pl